28 sierpnia 2011

Front de libération des nains de jardin



"Podróżujący" krasnal z filmu „Amelia” został zainspirowany serią wybryków, które miały miejsce w Anglii i we Francji w latach dziewięćdziesiątych. Grupa aktywistów dokonała pierwszych kradzieży ogrodowych krasnali z przydomowych ogródków i wywiozła je do lasu. Celem tej francuskiej organizacja tj. Frontu Wyzwolenia Krasnali Ogrodowych stało się  "przywrócenie krasnali ogrodowych ich naturalnemu środowisku - lasom".


27 sierpnia 2011

Malinowy król


Sok z malin

Składniki:
2 kg malin
1 kg cukru
1 cytryna

Maliny przebrać i zalać taką ilością wrzątku, żeby je całkiem przykryło. Zaczekać aż całkowicie wystygną. Przecedzić sok do przez gazę starannie wyciskając z malin cały sok. Dodać sok z cytryny i wsypać cukier. Mieszając zagotować aż do całkowitego rozpuszczenia cukru. Zebrać łyżką tworzącą się pianę. Pogotować ok. 10 minut i przelać do wyparzonych butelek lub słoików. Zakręcić.

25 sierpnia 2011

tango to smutna myśl, którą można zatańczyć


Grzegorz Frankowski prawdziwy entuzjasta tanga i piazzolleńskiego brzmienia występuje nieprzerwanie w różnych projektach tanga od 1990r. Po ponad dwudziestu latach aktywności na scenie tanga w Polsce, ma na swoim koncie liczne występy i nagrania muzyki Astora Piazzolli z czołowymi przedstawicielami tanga na świecie. Trio (oprócz Grzegorza Frankowskiego to: na fortepianie Jacek Bylica, oraz Piotr Kopietz  należący do wąskiego grona polskich muzyków grających na narodowym instrumencie argentyńskim - bandoneonie) wystąpiło podczas Letniego Koncertu Radia Kraków.
Zespół  wykonał najbardziej znane i popularne w Argentynie tanga klasyczne, stare i nowe tanga polskie oraz wybrane utwory Astora Piazzolli.
Aranżacje choć klasyczne czerpią z wieloletnich doświadczeń z muzyką Piazzolli, który był wybitny bandoneonistą i  twórcą tango Nuevo. Astor Piazzolla rozpropagował na całym świecie tango jako muzykę, do słuchania.

24 sierpnia 2011

Kto wpuścił nas w maliny?

Co można zrobić z 5 l malin?

Zjeść (np. sposobem Amelii)

kadr z fimu "Amelia" Jean-Pierre Jeunet
Konfiturę malinową
Składniki: 
1,5 kg malin
1/2 kg cukru żelującego
sok i skórka z 1 cytryny

Maliny przebrać, w miarę możliwości nie myć, wymieszać z cukrem żelującym. Dodać sok z cytryny i startą skórkę cytrynową. Masę owocową doprowadzić do wrzenia i ciągle mieszając, gotować 3 minuty. Gorącą konfiturą napełniać słoiki i zamknąć.
Aby "wzmocnić" smak dodałam kieliszek żurawinówki.

"wyszły" trzy słoiki i jeden "synek"

Zamrozić
Wybieramy dorodne okazy, najpierw mrozimy luzem na tacce i dopiero potem pakujemy. Dzięki temu zachowają kształt, nie będą posklejane, łatwiej je będzie rozmrozić.








23 sierpnia 2011

Pogromca wolnych rodników

Wolne rodniki uszkadzają komórki organizmu, są jedną z przyczyn starzenia się. Owoce aronii są najlepszymi „wymiataczami wolnych rodników” ze wszystkich owoców dostępnych w naszej strefie klimatycznej. Zalety aronii można by długo wymieniać. Owoce uwalniają organizm od toksyn, są pomocne w leczeniu chorób krążenia, obniżają ciśnienie krwi, wzmacniają ściany naczyń krwionośnych, zmniejszają  napięcie nerwowe i stres. Spożywanie przetworów z aronii łagodzi skutki chemio- i radioterapii, szkodliwego promieniowania komputera, uodparnia skórę na promieniowanie UV. Podsumowując są lekiem na całe zło.

Mam tylko nadzieję że 18 słoiczków, które wyprodukowałam skutecznie się „spasteryzuje”.

Dżem z aronii, jabłek i gruszek

Składniki
  • 1kg aronii
  • 4 jabłka
  • 2 gruszki
  • 1 kg cukru
  • 1 szklanka wody
Aronię umyć, zalać gorącą wodą, dodać cukier i gotować 15 min pod przykryciem.
Obrane jabłka i gruszki zetrzeć na tarce o grubych oczkach, dodać do aronii i zagotować. Odstawić do następnego dnia.
Na następny dzień gotować 15-20 min często mieszając. Włożyć do słoików i pasteryzować.

Sok z aronii 

Składniki

  • 2 kg aronii
  • spora garść liści z wiśni
  • 3 l wody
  • 2 kg cukru
Aronię najpierw należy przemrozić minimum 24-48 godzin.
Umytą Aronię oraz liście z drzewa wiśni  (dają specyficzny smak i „wyciągają” cierpkość z aronii) umyć. Następnie wrzucić do garnka warstwami przesypując je liśćmi.
Potem zalać 3 litrami wody, lecz tak by wszystkie owoce były przykryte, jeśli za mało to to dolewamy wody tak, aby aronia była pokryta wodą.. Zostawiamy na noc.
Rano zagotować i gotować 20 minut, pognieść jagody i jeszcze chwilkę gotować. Odsączyć na durszlaku, przecedzić, dodać cukier i podgrzewać aż do rozpuszczenia cukru. Wlać do butelek lub słoików i zakręcić.

22 sierpnia 2011

21 sierpnia 2011

18 sierpnia 2011

Le Déjeuner sur l'herbe

Eduard Manet - Śniadanie na trawie
Pierre-Auguste Renoir - Śniadanie wioślarzy
Fernando Botero
Fernando Botero

17 sierpnia 2011

Bosy styl życia

...jeżeli ostatnia rata kredytu we frankach pożarła ci oszczędności na nowe buty...

metro, środa 17 sierpnia 2011, nr 2145
Barefooting - od angielskiego barefoot tj. bosy - to styl życia. Oznacza nowy trend w podejściu do aktywności ruchowej, polegający na odrzuceniu butów i wszelkiej protekcji stóp. 


Barefooter to osoba, która lubi chodzić boso częściej niż w butach lub cały czas. 
Alternatywą dla bosej stopy, w celu uniknięcia ryzyka jest noszenie butów z możliwie cienką podeszwą, takich jak mokasyny, cienkie sandały. Są też specjalne pięciopalczaste buty, wyprodukowane z nowoczesnych materiałów. Chronią stopę przed zranieniem, a jednocześnie dają uczucie bliskości z naturą.

15 sierpnia 2011

06 sierpnia 2011

Les petits mouchoirs



Jak co roku, zamożny restaurator Max Cantara (François Cluzet) z żoną Veronique (Valérie Bonneton) zapraszają przyjaciół do swojego domu nad morzem, aby świętować nadejście lata i urodziny jednego z gości, Antoine'a (Laurent Lafitte). Tym razem jednak grupa nie przyjeżdża w komplecie, bo ciężko ranny w wypadku Ludo (Jean Dujardin) trafia do szpitala. Pozostali postanawiają jednak się dobrze bawić. Szybko okazuje się, że napięta atmosfera i poczucie winy nie pozwalają na spokojne świętowanie. Na jaw wychodzą skrywane przez lata sekrety "les petits mouchoirs". Reżyserem filmu jest aktor i piosenkarz Guillaume Canet znany m.in. z Niebiańskiej Plaży czy z Po prostu razem.

 

05 sierpnia 2011

Były sobie jabłka



Składniki:
1 żółtko
10 dag masła
10 dag cukru
20 dag mąki
5 dużych jabłek
Cynamon

Do miski wsyp mąkę, 5 dag cukru dodaj żółto oraz masło i zagnieć kruche ciasto. Odstaw na kilka minut do lodówki. Jabłka umyj i obierz ze skórki. Następnie pokrój w cienkie plasterki. Ciasto rozwałkuj i wyłóż nim formę. Udekoruj jabłkami, które przed wstawieniem ciasta do piekarnika posyp resztą cukru i cynamonem. Piecz ok. 30 min. w piekarniku rozgrzanym do 180 – 200 stopni C.

Przepis pochodzi z w-spodnicy.pl