26 lipca 2010

Pocztówka z Hiszpanii

                                      fot. Uzlik, który wrócił z Hiszpanii i Portugalii

W Portugalii piosenka "JOANA COME A PAPA" zachęca małe dzieci do jedzenia. Co ww napis ma związek z piosenką?  Obawiama się, że nic. I google też milczą.
Na trzecim zdjęciu to ściana szkoły architektury na Plaza Nueva w Barcelonie i fryz samego Picassa.

25 lipca 2010

Sezon Szkoła 2010

                                                fot. Uzlik, Hiszpania

24 lipca 2010

Grecka Frappe z dedykacją

Składniki: 2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej, 2 łyżeczki cukru, 3 łyżki gorącej wody, 150 ml mleka, 100 ml zimnej wody,  6-8 kostek lodu

Do shakera wsypujemy kawę, cukier oraz wodę. Jeżeli używamy greckiej kawy np. nescafe  frappe to może być tozimna woda, jeśli to jest „zwykła polska” kawa rozpuszczalna to lepiej żeby to była gorąca woda. Po prostu lepiej się kawa rozpuści. Jak pisze producent na opakowaniu w temp. ok. 80 stopni. Ubijamy miksturę. Możemy użyć także spieniacza albo miksera. Wszystko po to aby zamienić kawę w gęstą pianę. Następnie dolewamy wodę, mleko i dodajemy lód. Mieszamy i frappe gotowe. Taką kawę należy pić przez słomkę, ponieważ pianka może być bardzo gorzka i musimy  od czasu do czasu mieszać ją z kawą. Do takiej kawy w Grecji podaję się jeszcze szklaneczkę wody mineralnej.I ciasteczko…

Ps. Odpisywanie na mejla idzie mi potwornie ślaaamazarnie. Zanim więc się zbiorę ww kawę dedykuję Danusi N.! Kali Oreksi. Taka wirtualna kafka.

 Thessaloniki, Starbucks Coffee

Ps. Na własne oczy widziałam reklamę: w Galerii Krakowskiej w Krakowie we wrześniu otwarcie Starbucks Coffee!

23 lipca 2010

22 lipca 2010

zawieszone pomiędzy ziemią a niebem


Meteory (meteora oznacza  "skała zawieszona w niebie) to klasztory wschodniego kościoła ortodoksyjnego wybudowane na masywie skał z piaskowca znajdujące się na Równinie Tessalskiej w Grecji. Legenda głosi, iż założyciel największego z klasztorów zwanego Wielkim Meteorem, św. Aleksy wzniósł się na szczyt góry na skrzydłach orła. Pierwszy z klasztorów został założony w 1336 roku.  W sumie powstały 21 klasztory z czego do obecnej chwili pozostało ich 6: Wielki Meteor (Przemienienia Pańskiego), Świętej Trójcy, Świętego Stefana, Świętej Barbary, Wszystkich Świętych, Świętego Mikołaja.
Aby zobaczyć Meteory wjeżdża się po zboczach góry. Widok niesamowity i na pewno nie dla tych ludzi z lękiem wysokości.

20 lipca 2010

Uśmiech się tj. obecność obowiązkowa odc. 4

This is Sparta

Leonidas I był królem Sparty od ok. 490 pne do 480 pne. Wsławił się bohaterską obroną przesmyku termopilskiego w czasie wojny grecko - perskiej. Wobec nadchodzącej porażki (wynikającej z przewagi wojsk perskich) pozostawił większość oddziałów w Sparcie, udając się z około 300 Spartanami na nieuniknioną śmierć w kierunku wąwozu Termopile, w którym miała rozegrać się bitwa. Tam pochowano jego szczątki a na ozdobnej tablicy wykuto później epitafium autorstwa Symonidesa:
"Przechodniu, powiedz Sparcie, tu leżym jej syny,
prawom jej do ostatniej posłuszni godziny. "
 

Współczesny pomnik postawiony w Termopilach, upamiętniający poległych bohaterów.

18 lipca 2010

Kαλή όρεξη [kali oreksi]


tzn. Smacznego!
(Paralia, Grecja)
 dwie strony Greków

17 lipca 2010

Na placu czyli Agora Ateńska

Agora ateńska – najsłynniejsza agora znajdująca się w Atenach w starożytnej Grecji. Agora był to główny plac, rynek w miastach starożytnej Grecji, wokół którego toczyło się życie polityczne i religijne. Usytuowano na niej świątynie, biblioteki i budynki użytku publicznego.

Charakterystycznymi budowlami były stoa, czyli zadaszone kolumnady, które chroniły przed deszczem lub słońcem. Agora mieściła się u podnóża stromego, skalistego wzgórza – Akropolu. Tutaj przekupki sprzedawały codziennie swoje towary. Odbywały się tu też liczne uroczystości. Poniżej zrekonstruowana stoa Attalosa, mieszcząca Muzeum Agory.

16 lipca 2010

Na Akropolu siedziałem ja krótkotrwały wśród czasu nieubłaganie kruszącego kamień*


Akropol ateński to położone w Atenach wapienne wzgórze. W czasach mykeńskich zbudowano na nim cytadelę, a w okresie późniejszym Akropol stał się miejscem kultu. Świątynie zbudowane w okresie archaicznym zostały zniszczone podczas wojen perskich. Podczas odbudowy powstał tu kompleks świątyń.
Partenon – świątynia zbudowana z inicjatywy wielkiego Peryklesa, na cześć bogini Ateny patronki miasta. Dzieła rzeźbiarskie zaprojektował Fidiasz, uważany za najwybitniejszego rzeźbiarza starożytnej Grecji. Wewnątrz świątyni stał gigantyczny posąg Ateny ze złota i kości słoniowej. Została zaprojektowana w porządku doryckim z elementami jońskimi.
Erechtejon – świątynia w porządku jońskim zbudowana na cześć bohatera Erechteusza, poświęcona Posejdonowi i Atenie. Legenda o powstaniu Erechtejonu głosi, że Posejdon i Atena toczyli spór kto będzie opiekunem miasta. Problem mieli rozstrzygnąć mieszkańcy, którzy mieli zadecydować kogo dar był cenniejszy. Posejdon uderzył swoim trójzębem w skałę, z której wytrysnęło słone źródło. Atena podarowała oliwkę, którą mieszkańcy uznali za cenniejszy dar.


Kariatyda -podpora architektoniczna w formie postaci, najczęściej kobiecej, spełniająca funkcję kolumny podtrzymującej gzyms lub balkon czy belkowanie.


Propyleje  – budowla wejściowa..
Pinakoteka – zbiór obrazów, dzieł sztuki, magazyn, skarbiec. Tutaj wystawiano np. obrazy, rzeźby itp.

 * Gregory Corso "Na Akropolu"

13 lipca 2010

Thessaloniki -greckie miasto miłości

Thessaloniki, to drugie najważniejsze miasto Grecji oraz wielki ośrodek kulturalny. Nazwa miasta pochodzi od imienia królowej Thessaloniki, żony króla Kasandra, jego założyciela. Królowa była córką Filipa II i przyrodnią siostrą Aleksandra Wielkiego.

Łuk Triumfalny Cesarza Galeriusza zdobią płaskorzeźby upamiętniające bitwy stoczone przez władcę. (Saloniki to miasto, w którym przeszłości i teraźniejszość doskonale współistnieją jedna obok drugiej.)

Na samym nadbrzeżu wznosi się Biała Wieża, symbol wolnych Salonik. Pozostałości fortyfikacji obronnych zbudowanych przez Wenecjan. W czasach tureckich była ona więzieniem, a po wyzwoleniu stała się symbolem miasta.

Obok niej wznosi się pomnik Aleksandra Wielkiego i jego ojca Filipa II.

Bazylika św. Dymitra, patrona miasta. Jest to największa wczesnochrześcijańska bazylika w tej części Europy, zbudowana na rzymskich katakumbach.

W Ano Poli, górnej części miasta można zobaczyć mury obronne, które kiedyś otaczały miasto.

Ano Poli to ta część miasta gdzie kiedyś mieszkali Turcy. Tworzy więc plątaninę małych wąskich uliczek , z najstarszymi tawernami w Salonikach.

11 lipca 2010

Kult Che w Grecji(Why I'll never wear a shirt with Che Guevara)

Kult Che - określenie mody na umieszczanie uproszczonego wizerunku Ernesto Guevary, noszącego przydomek Che na elementach ubioru, plakatach, w formie graffiti na ścianach budynków, a także w licznych filmach, książkach, piosenkach oraz .....ręcznikach plażowych i pleckach. Portret Che ma zwykle postać długowłosego, brodatego mężczyzny z charakterystycznym, obcisłym beretem z gwiazdą pięcioramienną. Element popkultury nad którym nikt już nie zastanawia się kim był i co zrobił.


Plaża i club Habana w Paralii na Riwierze Olimpijskiej, Plecaki na Skiathos, Ręczniki w Atenach.

o Che Guevara...

10 lipca 2010

My name is Kanellos (czytaj Burek) and I come from Greece

... zastanawiające kto kogo tutaj pilnuje?