13 stycznia 2013

01 stycznia 2013

takie sobie latały balony nad Krakowem

Podobno zwycięzcy konkursu zorganizowanego przez jedną z rozgłośni radiowych w nagrodę mogli zaręczyć się w trakcie lotu balonem nad Krakowem.

Es Cuba

Kiedyś myślałam że na Kubę droga niedaleka. Ot wystarczy wsiąść na statek, taki pewnie co po Wiśle płynie i jesteśmy. To musiało być przecież niedaleko. A to wszystko z racji chodzenia do szkoły, której patronem był bohater rewolucji na Kubie Frank Pais. Pamiętam więc wspomnienia o wizycie Fidela Castro, konkursy wiedzy o Kubie i Paisie, wizyty Kubańczyków i rewizyty uczniów, nauka śpiewania piosenek o Kubie, malowanie flagi i godła KUBY, izbę pamięci poświęcona patronowi i …. tą gablotkę ze zdjęciami i dumnym napisem KUBA OJCZYZNĄ FRANKA PAISA. Chwilę po tym jak skończyłam szkołę nastały nowe czasy i patron odszedł ku pamięci ( w niepamięć).

Autor: Lea Aschkenas 
Tytuł: To właśnie Kuba. Życie i miłość na gorącej wyspie bezprawia” 
Wydawnictwo: Videograf II, 2007
Poruszająca opowieść młodej Amerykanki, która przybywa na Kubę na kurs językowy i pozostaje tu na dłużej. Nawiązuje przyjaźnie z Kubańczykami, poznaje ich życie i poglądy. Zafascynowana urodą wyspy i życzliwością jej mieszkańców, tropi ślady dawnej świetności tego kraju. Relacja Lei jest pełna życzliwości i zrozumienia dla kubańskiej kultury, tradycji i systemu politycznego. Mimo, że autorka nie zamierza ośmieszyć stylu i warunków życia na wyspie, to jednak nie brak w tej książce groteskowych scen, dziwacznych postaci, kuriozalnych sytuacji spowodowanych rozporządzeniami władzy. Na tym tle rozwija się osobista historia Lei i jej związku z młodym Kubańczykiem, w który dziewczyna boi się bez reszty zaangażować. Każdej miłej chwili z ukochanym towarzyszy bowiem natrętne pytanie: czy z jego strony to prawdziwa miłość, czy tylko sposób na wyrwanie się z przeklętej wyspy? 

Autor:Agnieszka Buda-Rodriquez 
Tytuł: Kuba - daleka piękna wyspa” 
Wydawnictwo: Zysk i S-ka, 2006
"Kolumb wyraził się o Kubie: "To najpiękniejsza ziemia, jaką widziały moje oczy". Dla mnie Kuba jest wyspą magiczną i nie można jej porównać z żadnym innym miejscem na ziemi. Gdy spisywałam te wspomnienia przepełniała mnie tęsknota do Kuby, kraju, w którym zostawiłam młodość, przyjaciół, i który musiałam opuścić wbrew sobie. Moja fascynacja wyspą nie przeminęła i wciąż trwa. Starałam się pokazać Kubę taką, jaką zapamiętałam, bez retuszu. Zdania o nie są krańcowe różne: piękne, łatwe dziewczyny, muzyka i cudowne plaże, a zarazem nędza, głód i ruina (…) – każde z nich jest prawdziwe”- autorka.

Autor: Carlos Eire 
Tytuł: Czekając na śnieg w Hawanie. Wyznania kubańskiego chłopca Wydawnictwo: Zysk i S-ka, 2005
W 1962 roku Carlos Eire był jednym z 14 000 dzieci wywiezionych samolotami z Kuby. Rewolucja oddzieliła go od rodziny, ojczyzny i dzieciństwa. Wspomnienia o życiu Carlosa w Hawanie, które dobiegło końca, kiedy miał zaledwie jedenaście lat, stanowią trzon tych niezwykłych, barwnych, głęboko zapadających w pamięć wspomnień.
Czekając na śnieg w Hawanie to zarazem egzorcyzm i oda na część raju utraconego. Kuba z czasów młodości Carlosa, z jej jaszczurkami, turkusowym morzem i skąpanymi w słońcu sjestami, staje się wyspą potępienia, kiedy 1 stycznia 1959 roku palący cygara partyzant nazwiskiem Fidel Castro obala prezydenta Batistę. Nagle muzyka na ulicach zaczyna brzmieć jak ogień karabinów maszynowych. Boże Narodzenie zostaje zdelegalizowane, opozycjonizm polityczny oznacza więzienie i wielu kolegów Carlosa wyjeżdża do kraju tak odległego i niewyobrażalnego jak Stany Zjednoczone. Carlos też tam trafi i zrealizuje marzenia swojej matki, stając się nowoczesnym Amerykaninem, nawet jeśli jego dusza pozostanie w opuszczonej ojczyźnie. Utrzymana w klimacie wyznań książka Czekając na śnieg w Hawanie jest pieśnią żałobną dla kraju przodków i czułą pochwałą ducha narodowego Kubańczyków na całym świecie. 


Autor: Beata Pawlikowska 
Tytuł: Blondynka na Kubie Na tropie prawdy Ernesta Che Guevary Wydawnictwo: G+J RBA Sp. z o.o. & Co. Spółka Komandytowa
Słynna Blondynka w podróży śladami Ernesta Che Guevary próbuje zrozumieć kim naprawdę był: bezwzględnym mordercą czy wrażliwym człowiekiem walczącym z niesprawiedliwością. W podróży towarzyszą Autorce Flegmatyczny Anglik, Szalony Hiszpan i zastępy tajnych agentów. „Kuba to wyspa tajemnic. Nie ma tu niczego, a jednak jest wszystko” – pisze Beata Pawlikowska. Jest więc zabawnie opisana wędrówka po Kubie, historie mieszkańców oraz krótka historia Kuby i najsłynniejszego rewolucjonisty. 

Autor: Tony Wheeler 
Tytuł: Przeklęta Ziemia 
Wydawnictwo: Carta Blanca Sp. z o.o., 2008
Błyskotliwa relacja z podróży Tony'ego Wheelera - pasjonata dalekich wypraw i współzałożyciela wydawnictwa Lonely Planet. Autor odwiedził kraje zaliczane do najbardziej represyjnych i niebezpiecznych reżimów na świecie: Afganistan, Albanię, Arabię Saudyjską, Birmę, Irak, Iran, Koreę´ Północną, Kubę i Libię. Biorąc pod uwagę stosunek poszczególnych krajów do praw człowieka, terroryzmu i polityki zagranicznej, autor pyta: "Co tak naprawdę sprawia, że kraj jest przeklęty?". Na trasie podróży nie brakuje fascynujących ciekawostek geograficznych i kulturowych oraz barwnych postaci. Zebrane felietony prowadzą Czytelnika przez zachwycające krajobrazy ? od niekończących się pustynnych wydm do ośnieżonych szczytów górskich, od wijących się rzek aż po tropikalne plaże. Kto ponosi winę za to że właśnie Kuba jest traktowana jako przeklęty kraj?


Autor: Jose Torres 
Tytuł: Salsa na wolności 
Wydawnictwo: Dolnośląskie. 2006
Historia Kubańczyka – najpopularniejszego w Polsce perkusisty Jose Torresa. Jak to się stało że znalazł się w Polsce? I jego gorzkie, prawdziwe podsumowanie obecnej sytuacji na Kubie. „ Tak naprawdę są dwie Kuby. Ta prawdziwa i ta, którą oglądają turyści i reszta świata. Turyści nie widzą wiele, tylko tyle, ile pozwala Fidel.”





Autor: Artur Domosławski 
Tytuł: Gorączka Latynoamerykańska 
Wydawnictwo: Świat Książki, 2007
„Autor buduje swoją książkę na dwóch, przenikających się planach: jednym jest galeria głośnych postaci najnowszej historii wybranych krajów Ameryki Łacińskiej, drugim – sekwencja różnych, często patologicznych zjawisk tamtejszego życia społecznego i politycznego. Autor stara się przedstawić nam te postacie w sposób plastyczny i żywy, nie tylko rejestrując ich własne słowa i czyny, lecz także przekazując nam opinie innych, często najbardziej skrajne i sprzeczne.” R. Kapuściński Prawdziwa twarz Fidela Castro i prawdziwe życie na Kubie w oczach reportera.

Autor: Jorge G. Castaneda Tytuł: Che Guevara Wydawnictwo: Świat Książki, 2006
W chwili śmierci w boliwijskiej dżungli Ernesto „Che” Guevara był niemal na całym świecie symbolem rewolucji – od Kuby po barykady Paryża. Jeden z najwybitniejszych politologów Ameryki Łacińskiej opowiada o życiu Che: od czasów młodości w argentyńskiej mieszczańskiej rodzinie po lata wędrówek, podczas których stał się zdeklarowanym rewolucjonistą. Analizując złożone stosunki Guevary z Fidelem Castro, autor próbuje wyjaśnić, dlaczego Che opuścił Kubę i podjął nieudane próby wzniecenia rewolucji w Kongu i Boliwii.

Autor:Gesine Froese 
Tytuł: KUBA Przewodnik 
Wydawnictwo: Marco Polo, 2008
 Przewodnik "Kuba" z nowej serii "Marco Polo" oddaje współczesny styl życia i spełnia oczekiwania ludzi młodych: jest dynamiczny, radosny i pełen luzu. W niekonwencjonalny sposób przedstawia tę piękną wyspę za pomocą barwnych zdjęć z życia, sympatycznych, dowcipnych opisów, emocjonalnych uwag autorów. Fascynacja Kubą nie kończy się jednak na turystycznych atrakcjach, lecz wiąże się również fenomenem socialismo tropical. A na końcu wywiad z autorką i pytanie: „ A co nie za bardzo się Pani w Kubie podoba? – Kontrast między życiem turystów i Kubańczyków.” 

 Autor: Ena Lucia Portela, 
Tytuł: Sto butelek na ścianie, 
Wydawca: W.A.B.
Współczesną Kubę postrzega się na ogół jako komunistyczny skansen, traktowany z mieszaniną fascynacji i poczucia wyższości.
Powieść Porteli przypomina, że ludzie niezależnie od ograniczeń narzucanych przez reżim zawsze próbują żyć i kochać – szukając nieraz zapomnienia w sztuce, alkoholu, narkotykach czy seksie. A Kubańczycy wszystko to robią ze szczególną fantazją. Znajdujemy w tej książce niezwykle sugestywny obraz dekadenckiej Hawany końca XX wieku, ale także głęboką analizę ponadczasowej na gruncie iberoamerykańskim ideologii macho, która niszczy osobowość kobiety, sprawiając, że właśnie w poniżeniu i bólu znajduje ona zaspokojenie namiętności. 


Autor: Agnieszka Buda-Rodriguez
Tytuł: Randka w dolinie Mogotów
Wydawca: Zysk i S-ka 2009
Czy zarżnięcie koguta może zagwarantować miłość mężczyzny? Dlaczego ktoś budzi się rankiem  nagi na balkonie? Jak stać się szczęśliwym posiadaczem łóżka? Co ma wspólnego skóra ropuchy i jajko iguany z namiętnością?


Agnieszka Buda - Rodriguez po raz kolejny wciąga nas w szalony świat Kuby. Mało kto zna tą wyspę tak dobrze jak autorka, która spędziła na niej dużą część życia. Jest bystrą obserwatorką rzeczywistości i potrafi barwnie i ze swadą o niej opowiadać, co pokazał pierwszy tom kubańskich opowiadań pt. "Kuba - daleka piękna wyspa".

"Na Kubie, jeśli ktoś ma problemy miłosne, finansowe, zdrowotne czy rodzinne,  biegnie w te pędy do czarownika, brujo, zwanego też szamanem lub  wróżem. Brujos pełnią rolę psychologów, doradców życiowych, znachorów. Z kart do tarota, muszelek, fusów od kawy, ze zdjęć, z dłoni, z kryształowej kuli czy dymu lub popiołu z cygar czytają przeszłość, przyszłość, omawiają stan zdrowia. Są niezastąpieni i cieszą się dużym szacunkiem. Wróżbici żyją sobie, jak na warunki kubańskie, całkiem nieźle, najczęściej bowiem za usługi żądają zapłaty w naturze, tzn. w kogutach, gołębiach, kozach czy baranach. Bywa, że zażądają i warchlaczka (...) Ludzie przekazują sobie adresy szamanów jak namiary na dobrą kosmetyczkę albo ginekologa".




Autor: Ernesto Che Guevara, Tłumaczenie: Jacek Mikołajczyk , Tytuł: Che – Rewolucja, Wspomnienia z kubańskiej wojny rewolucyjnej, Wydawnictwo: Sonia Draga , Marzec 2009
Nowe, autoryzowane i poprawione przez Centrum Studiów nad Che Guevarą wydanie wspomnień rewolucjonisty to wierna kronika okresu walk zbrojnych na Kubie począwszy od desantu "Granmy" aż po końcową ofensywę Armii Powstańczej. To wstrząsający obraz najważniejszych momentów walki partyzanckiej oraz portret człowieka przedstawionego nie tyle przez pryzmat legendy i symbolu, lecz na tle codziennych wydarzeń w Sierra Maestra.

Wstrząsający obraz wojny przedstawiony w Che - Rewolucja oraz Dzienniku z Boliwii, innej publikacji Che Guevary, znany amerykański reżyser Steven Soderbergh postanowił przenieść na duży ekran. Obsadzony w głównej roli Benicio del Toro otrzymał za nią nagrodę dla najlepszego aktora na festiwalu w Cannes w 2008r.


Artykuły o Che:
Krwawy idol: Ernesto Guevara, Anna Zechenter, "Rz" Online
„Jego przeciwnicy wciąż przypominają fakty: założył pierwszy kubański obóz pracy dla wrogów i dysydentów, zabijał setkami bezbronnych ludzi i katował przeciwników wziętych do niewoli.”


 Wszystkie ww opisy pochodzą z opisów wydawcy, wstępu do książek.


Nieznane karty w historii Nowej Huty
Przemówienie Fidela Castro z dnia 10.06.1972 r. Nowa Huta